Myšlienka dňa

/////////////////////////////////////////

Očakávanie v láske,

nie je nepodmienečná láska.

Janko Bálint

Online

Máme online 21 hostí Designed by:

Nikdy nehovor nikdy!? PDF Tlačiť E-mail


 

 

 

 

Nikdy nehovor  nikdy!?


Pozorovať životné situácie druhých z vonkajšieho pohľadu pravdepodobne poznáme všetci. Koľkokrát sme už  mali možnosť vidieť rôzne drámy, nechutné scény, komédie, lásku, súcit, šťastie? Pozorovanie  životných príbehov druhých nám vždy niečo dáva. Je to dar, ktorý by sme si mali veľmi vážiť.

Každá životná scéna, ktorá je nám umožnená byť pozorovaná, v nás vyvoláva emócie. Sú to skúšky, kde sa vnútorne prejavujeme. Všetky  naše prejavenia sa určujú náš osobný vývojový proces v budúcnosti. Aj ľahostajnosť, nezáujem o dianie okolo nás nám určuje našu budúcnosť.  Naši predkovia nám zanechali nádherné príslovie: Všetko má svoj čas.  Božie mlyny pomaly melú, no istotne.

Nechcem tým povedať, že nás čaká to isté, aj keď to nemôžem ani vylúčiť.  Jedná sa ale vždy o to jediné, ako sa zachováme, čo pocítime, vyžiarime. Je to proces, učenie. Vždy reagujeme tak, ako reagujeme. Tieto reakcie vychádzajú z podvedomia, z miesta, ktoré ťažko dokážeme len tak narýchlo kontrolovať.  Jednoducho, prejavíme sa nejako. Dôležité je,  aby sme si aspoň neskôr  uvedomili, či naše konania, emócie boli správne.

Často niektorí z nás tieto životné scény, drámy vnútorne komentujú slovami: dúfam, že sa mi to nikdy nestane;  mne sa to nemôže stať; vôbec to nehrozí a pod. Podľa mňa sú to dosť nebezpečné vyjadrenia.  Prečo? Často po vzhliadnutí nejakej drámy, vnútorne analyzujeme či je nejaká možnosť prežitia tej istej alebo podobnej drámy v našom živote. To znamená, hľadáme určité body v našej budúcnosti, v ktorých by sa mohla uskutočniť táto  dráma.  Tento proces, analýza sa najčastejšie deje pomocou ega a tak ľahko môžeme zasiať semeno možnej drámy, podobnej drámy do tohto časového obdobia. Keďže som spomínal semeno možnej budúcnosti, tak  to semeno vnímam podobne ako  tu v našej realite.  Potrebuje určité okolnosti a čas, aby to začalo klíčiť, rásť, kvitnúť a priniesť plod. Tomu ja hovorím, všetko má svoj čas.

O čom vlastne svedčí takáto analýza drámy?  Je to podvedomý  boj, škola, pomôcka, vyučovací proces  v našej škole života. Ak by to tak nebolo, tak by nás to ani nenapadlo porovnávať, analyzovať. Naša reakcia by v tomto prípade prechádzala cez lásku, súcit, modlitbu, prianie niečo pozitívneho pre aktérov drámy. Šlo by to mimo nás, boli by sme nad vecou.

Ak hovorím, nikdy nehovor nikdy, tak práve na to apelujem, aby sme si všímali naše reakcie pri pozorovaní drámy iných.  Čo v nás vyvolávajú tieto skúšky? Harmóniu alebo disharmóniu? Zasievajú strach alebo istou bezpodmienečnej lásky? Súcit alebo chaos?  Silná láska dáva silnú harmóniu, nadhľad, bez očakávania vnútornú istotu bez potreby analýzy.  Skôr by som sa tešil na všetko to krásne, čo je ešte len predo mnou, veď všetko je raz  prvýkrát.

 

S láskou v srdci, pre vás napísal: Janko Bálint   27.11.2011


Pre http://gaia2010.sk/ napísal Ján Bálint. Tento článok môže byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len pre nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnymi odkazmi. Ďakujem za pochopenie.


12.00 Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4


Nikdy nehovor  nikdy!?

Pozorovať životné situácie druhých z vonkajšieho pohľadu pravdepodobne poznáme všetci. Koľkokrát sme už  mali možnosť vidieť rôzne drámy, nechutné scény, komédie, lásku, súcit, šťastie? Pozorovanie  životných príbehov druhých nám vždy niečo dáva. Je to dar, ktorý by sme si mali veľmi vážiť.

Každá životná scéna, ktorá je nám umožnená byť pozorovaná, v nás vyvoláva emócie. Sú to skúšky, kde sa vnútorne prejavujeme. Všetky  naše prejavenia sa určujú náš osobný vývojový proces v budúcnosti. Aj ľahostajnosť, nezáujem o dianie okolo nás nám určuje našu budúcnosť.  Naši predkovia nám zanechali nádherné príslovie: Všetko má svoj čas.  Božie mlyny pomaly melú, no istotne.

Nechcem tým povedať, že nás čaká to isté, aj keď to nemôžem ani vylúčiť.  Jedná sa ale vždy o to jediné, ako sa zachováme, čo pocítime, vyžiarime. Je to proces, učenie. Vždy reagujeme tak, ako reagujeme. Tieto reakcie vychádzajú z podvedomia, z miesta, ktoré ťažko dokážeme len tak narýchlo kontrolovať.  Jednoducho, prejavíme sa nejako. Dôležité je,  aby sme si aspoň neskôr  uvedomili, či naše konania, emócie boli správne.

Často niektorí z nás tieto životné scény, drámy vnútorne komentujú slovami: dúfam, že sa mi to nikdy nestane;  mne sa to nemôže stať;  vôbec to nehrozí a pod. Podľa mňa sú to dosť nebezpečné vyjadrenia.  Prečo? Často po vzhliadnutí nejakej drámy, vnútorne analyzujeme či je nejaká možnosť prežitia tej istej alebo podobnej drámy v našom živote. To znamená, hľadáme určité body v našej budúcnosti, v ktorých by sa mohla uskutočniť táto  dráma.  Tento proces, analýza sa najčastejšie deje pomocou ega a tak ľahko môžeme zasiať semeno možnej drámy, podobnej drámy do tohto časového obdobia. Keďže som spomínal semeno možnej budúcnosti, tak  to semeno vnímam podobne ako  tu v našej realite.  Potrebuje určité okolnosti a čas, aby to začalo klíčiť, rásť, kvitnúť a priniesť plod. Tomu ja hovorím, všetko má svoj čas.

O čom vlastne svedčí takáto analýza drámy?  Je to podvedomý  boj, škola, pomôcka, vyučovací proces  v našej škole života. Ak by to tak nebolo, tak by nás to ani nenapadlo porovnávať, analyzovať. Naša reakcia by v tomto prípade prechádzala cez lásku, súcit, modlitbu, prianie niečo pozitívneho pre aktérov drámy. Šlo by to mimo nás, boli by sme nad vecou.

Ak hovorím, nikdy nehovor nikdy, tak práve na to apelujem, aby sme si všímali naše reakcie pri pozorovaní drámy iných.  Čo v nás vyvolávajú tieto skúšky? Harmóniu alebo disharmóniu? Zasievajú strach alebo istou bezpodmienečnej lásky? Súcit alebo chaos?  Silná láska dáva silnú harmóniu, nadhľad, bez očakávania vnútornú istotu bez potreby analýzy.  Skôr by som sa tešil na všetko to krásne, čo je ešte len predo mnou, veď všetko je raz  prvýkrát.

 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies. Pre viac informácií o cookies a o možnostiach ako ich vymazať nájdete tu.

Potvrdením súhlasíte s používaním cookies na tejto web stránke.

EU Cookie Directive Module Information