Myšlienka dňa

/////////////////////////////////////////

Hľadáš svoju cestu?

Tak už stojíš na nej.

Janko B.

Online

Máme online 9 hostí Designed by:

15 spôsobov ako skutočne žiť a nie len existovať PDF Tlačiť E-mail


15 spôsobov ako skutočne žiť a nie len existovať

Ako raz povedal Jack London: „Správnym poslaním človeka je žiť a nie existovať.“


Príliš často nechávame riadenie v našom živote na autopilotovi, prechádzame cez rôzne udalosti, prijímame veci také, aké sú a každý deň vyzerá ako ten predošlý. Všetko sa zdá relatívne normálne a pohodlné, až na ten slabý hlások niekde vzadu v našej hlave, ktorý nám hovorí, „Je čas urobiť nejaké zmeny.“

Tu je 15 jednoduchých návrhov pre tých, ktorí chcú vyjsť zo svojej komfortnej zóny a zažiť v živote niečo viac – užiť si ho a vychutnávať ho naplno, namiesto toho, aby sa uspokojili s obyčajnou existenciou.

1. Oceňte skvelých ľudí a skvelé veci vo vašom živote. – Niekedy si neuvedomujeme, čo všetko pre nás ostatní robia, až dokiaľ to neprestanú robiť. Nebuďte takí. Buďte vďační za to, čo máte, za tých, ktorí vás milujú a za tých, ktorým na vás záleží. Nikdy si neuvedomíte, ako veľa pre vás títo ľudia znamenajú, kým nezistíte, že už pri vás nie sú. Oceňte ľudí okolo vás a čoskoro uvidíte, ako ľudí okolo vás pribúda. Vážte si život a čoskoro zistíte, že je ho čoraz viac.

2. Ignorujte negativitu druhých. – Ak dovolíte ľudom, aby z vášho živote viac brali, ako doň vkladali, budete mať veľký problém nájsť rovnováhu a začnete rozmýšľať negatívne skôr, než sa nazdáte. Ignorujte nekonštruktívne, bolestné komentáre. Nikto nemá právo súdiť vás. Možno počuli váš príbeh, ale necítili to, cez čo ste si museli prejsť. Nemôžete kontrolovať to, čo povedia ostatní, ale môžete kontrolovať to, či im dovolíte, aby vám hovorili tieto veci. Vy sami dokážete prekonať ich jedovaté slová a zachovať si pozitívnu myseľ a srdce. Písali sme aj o tom, ako sa vyrovnať s ohováračmi a ľudmi, ktorí sú k vám nepríjemní alebo o vás šíria nepríjemné informácie.

3. Odpusťte tým, ktorí vás zranili. – Ja ľuďom odpúšťam, ale to neznamená, že im verím. Ja proste len nemám čas nenávidieť ľudí, ktorí ma zraňujú, pretože som príliš zaneprázdnený ľuďmi, ktorí ma majú radi a ja mám rád ich. Prvý, kto sa ospravedlní, je najstatočnejší. Prvý, kto dokáže odpustiť, je najsilnejší. Prvý, kto sa cez to dokáže preniesť, je najšťastnejší. Buďte statoční, buďte silní, buďte šťastní a buďte slobodní.

4. Buďte tým, kým skutočne ste. – Ak ste na toľko obdarení, že máte niečo, čo vás od všetkých odlišuje, nemeňte to. Cena jedinečnosti sa nedá vyčísliť. Nájdite v sebe túto odvahu byť jedinečný, byť sám sebou v tomto šialenom svete, ktorý sa z vás snaží spraviť tuctového človeka. A keď sa budú smiať kvôli tomu, že ste iní, zasmejte sa vy na nich, pretože oni sú všetci rovnakí. Stáť osamote a ísť si svojou cestou vyžaduje veľa odvahy a odhodlania, ale oplatí sa to.

5. Počúvajte váš vnútorný hlas. – Život je buď jedno veľké dobrodružstvo alebo nie je nič. Nemôžeme sa stať tými ľuďmi, ktorými sa chceme stať, ak budeme robiť stále to isté. Počúvajte, čo vám hovorí váš vnútorný hlas a nie tie vymyslené názory ostatných. Robte to, o čom ste presvedčení z celého srdca, že to je správne. Je to vaša cesta a nikoho iného. Niekto sa k vám na tejto ceste môže pridať, ale nikto tú cestu nemôže prejsť za vás. A uistite sa, že si vážite každý deň vášho života. Dobré dni vám prinesú šťastie, zlé dni vám prinesú skúsenosti a tie najhoršie dni vám prinesú najlepšie lekcie.

6. Prijmite zmenu a užívajte si život, ako sa vyvíja. – Najhoršia časť osobného rastu je, že sa musíte vzdať vecí, na ktoré ste boli zvyknutí a posunúť sa ku niečomu, na čo zvyknutí nie ste. Niekedy sa musíte prestať obávať, čudovať a pochybovať a musíte dúfať, že sa všetko vyvinie tak, ako sa má. Zasmejte sa, keď ste zmätení, žite v prítomnosti a užívajte si život. Nemusíte skončiť presne tam, kde ste plánovali skončiť, ale nakoniec aj tak prídete tam, kde byť potrebujete.

7. Vzťahy si vyberajte múdro. – Tie najlepšie vzťahy nie sú iba o dobrých spoločných zážitkoch, ale aj o ťažkých situáciách, cez ktoré si spoločne musíte prejsť a fakte, že potom všetkom stále poviete „Milujem ťa“. A niekoho milovať neznamená, že mu to každý deň budete hovoriť. Je to o tom, že mu to budete každý deň ukazovať. Vzťahy si treba vyberať opatrne. Neponáhľajte sa s láskou. Počkajte si, kým ju skutočne nájdete. Nedopustite, aby vás samota zaviala do rúk niekomu, o kom viete, že k nemu nepatríte. Zamilujte sa, keď ste pripravení, nie keď ste opustení. Na skvelé vzťahy sa oplatí čakať.

8. Poznajte tých, ktorí vás milujú. – Viete, ktorých ľudí si budete pamätať najviac? Takých, ktorí vás mali radi, aj keď na to nemali ani jeden dôvod. Dávajte pozor na to, kto sú títo ľudia vo vašom živote a opätujte ich starostlivosť a lásku, aj keď sa nesprávajú najmilšie.

9. Majte sa radi. – Ak máte radi vaše deti, aj keď vždy urobia neporiadok, ak máte radi vašu matku, aj napriek tomu, že vás stále napomína, ak máte radi vášho otca, aj keď má vyhradené názory, vašich súrodencov, aj keď im všetko dlho trvá, vašich priateľov, aj keď vám vždy zabudnú vrátiť, čo si od vás požičali, potom viete, ako mať radi ľudí, ktorí nie sú dokonalí a určite dokážete mať rád aj samých seba.

10. Robte veci, za ktoré vám vaše budúce „ja“ poďakuje. – Čo robíte každý deň je dôležitejšie ako to, čo robíte iba občas. Čo robíte dnes je dôležité, pretože za to vymieňate deň svojho života. Tak nech to aspoň stojí za to.

11. Buďte vďační, za všetky problémy, ktoré nemáte. – Sú dva spôsoby ako môžete byť bohatí. Jedným je mať všetko, čo chcete, druhým je byť spokojní s tým, čo máte teraz. Oceňte a prijmite veci, ktoré máte teraz a dokážete tak nájsť oveľa viac šťastia v každom momente vášho života. Šťastie prichádza, keď sa prestávame sťažovať na naše problémy a namiesto toho ďakujeme za všetky problémy, ktoré nemáme. A pamätajte na to, že niekedy sa musíte prebojovať cez tie najhoršie dni, aby ste si zaslúžili prežiť tie najlepšie.

12. Nechajte si dostatok času na zábavu. – Niekedy sa musíte trocha vzdialiť, aby ste všetko videli jasnejšie. Nikdy nedovoľte, aby bol váš život tak preplnený prácou, vaša myseľ tak ubíjaná obavami a vaše srdce tak trhané zlosťou a nenávisťou, že vám tam už nezostane žiadne miesto pre zábavu, radosť a potešenie.

13. Vychutnávajte si malé veci. Tie najlepšie veci na svete sú zadarmo. V tých najjednoduchších momentoch sa dá nájsť najviac potešenia a zázrakov. Pozerať východ slnka. Tráviť čas s rodinou. Užívajte si malé veci, pretože jedného dňa sa pozriete späť a možno si uvedomíte, že to vlastne boli veľké veci.

14. Prijmite fakt, že minulosť nie je súčasnosť. – Nedovoľte, aby vám vaša minulosť ukradla vašu súčasnosť a budúcnosť. Nemusíte byť hrdí na všetko, čo ste v minulosti spravili a to je v poriadku. Minulosť predsa nie je súčasnosť. Minulosť sa nedá zmeniť, zabudnúť alebo zmazať. Ale za to ju môžeme prijať. Všetci robíme chyby, trápime sa alebo dokonca ľutujeme to, čo sme spravili. Ale vy nie ste vaše chyby, ani vaše trápenie a ste tu práve teraz s obrovskou silou zmeniť váš deň a vašu budúcnosť.

15. Nechajte ísť, keď musíte. – Nie je to vždy o snažení sa opraviť niečo, čo je pokazené. Niektoré vzťahy a situácie sa proste opraviť nedajú. Ak sa to snažíte opraviť nasilu, veci sa iba zhoršia. Niekedy sa oplatí začať odznova a vytvoriť niečo lepšie. Sila sa neukazuje iba v schopnosti vydržať, ale aj v schopnosti začať odznova s úsmevom na tvári a odhodlaním vo vašom srdci.


Prevzaté z:http://projektzivot.org/12.00 Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
10 zbytečných vztahových gest


napsal: Aleš Kalina

Vztah je o láskyplném přístupu k druhé osobě. Měl by nám zpříjemňovat den. Celý život je pouze o jednom - budovat se svými blízkými dobrý pocit a sám se u toho cítit co nejlépe.

Do vztahů přeci nevstupujeme proto, abychom si kazili život. Přesto se však právě tak děje. Na počátku si myslíme, že vznikající vztah přinese ráj na zemi, s postupem času se však právě to dobré mění na bitevní pole či v pobyt na severním pólu.

Život je příliš krátký, abychom jej trávili v depkách, v hádkách a neporozuměních. Jsou vztahy, kde se jeden bojí druhého a postupně se tak odcizí, že už nejsou dva, ale jeden každý sám za sebe.

Proč se dobré na počátku rozplyne? Poněvadž neznáme, jak se vztahy řídí a zkrášlují. Podobně jako musíme umět řídit auto a včas do něj dodávat potřebné, jsou i vztahy strojem, kde musíme znát zákonitosti vztahů.

Všichni si z výchovy neseme určité návyky, s jejichž pomocí jsme dosahovali svého. Rodiče nám svým přístupem i gesty dali vzor, jak dosáhnout a zachovat si předmět svých přání a tyto programové návyky nám přerostly do dospělosti.

Normální by bylo v dospělosti žít jako dospělý, mozek ale neregistruje postup věku a tak někteří zůstávají stále dětmi. Něco jsem se jako dítě naučil a později již v podobných situacích jenom aplikuji navyklé.

Uvádím zde deset gest, u nichž si někteří myslí, že s jejich použitím dosáhnou svého. Svým chováním jenom ničí vztah a otravují partnera. Těm pak nezbude nic jiného než podlehnout, vyčkávat či se uzavřít a jít si po svém.

U každého gesta si zkuste vybavit, kde jste se mu naučili. Viděli jste ho doma či jste četli doporučení...?

Gesto 1: Urážení se - častý jev v dětství. Dítě se urazí a nafoukne se. Starostlivá matka pak nevydrží a dá dítěti jeho předmět touhy.

Gesto 2: Mlčení - některé matky mají mlčení jako způsob trestu. Říkají: "Jsi zlobivý, tak s tebou nebudu mluvit, dokud se nepolepšíš." Dítě pak tento postup odkouká a uplatní jej na svého milovaného jako trest.

Gesto 3: Sexuální odmítání - pochází z domácího odmítání dobra. Dítě má něco rádo a pokud udělá přestupek, je mu dobro odpíráno. Může jít o sledování večerníčka či o návštěvu cukrárny. V dospělosti pak jde pouze o aplikaci v dospělé formě.

Gesto 4: Vyčítání - zde zřejmě nemusím připomínat, jak se dítě naučilo tomuto do krve ryjícímu návyku. Výčitky nikdy nikoho nepřimějí, aby činil, co by měl činit. Výčitky jsou vzbuzováním strachu a viny a přinutí člověka činit požadované pouze chvilkově.

Gesto 5: Naschvály - znáte ty rodiče, kteří řičí na svého potomka: "Počkej, až budeš potřebovat, taky se na tebe vykašlu či taky ti udělám to samé, co ty mně!" Někteří rodiče dokonce naschvál umírají, zlomí si ruku a dostanou infarkt.

Gesto 6: Jed - slovo umí potěšit i ranit. Jako děti jste se doma naučili láskyplná slova rodičů, ale možná i jejich druhou sílu. Třeba na vás matka jedovatě křičela a vpouštěla vám do žil svůj jed, abyste se uklidnili a dělali, co potřebovala.

Gesto 7: Hysterie - děti nejsou ze své podstaty hysterické. Této vlastnosti se přiučí zase jenom doma. Vidí, jak matka řve na jejich otce a i když se její hysterie bojí, naučí se ji. V dospělosti aplikují naučené na chudáka partnera, seřvou ho a řádně mu připomenou, jak je špatný a co všechno nefunguje a nebylo doposud uděláno.

Gesto 8: Připomínání chyb - pro některé rodiče nejsou úspěchy dítěte nikdy dost. Požadují více a více a metodu pro svůj požadavek zvolí připomínání chyb. Děcko doma nemá úniku a stále je pouze peskováno za své nedokonalosti. Přestože tuto praktiku nenávidí, začne ji uplatňovat později na svém partnerovi.

Gesto 9: Vztek - Mnohé děti doma vztekem získávají, co potřebují a chtějí. Nepoučení rodiče nemají na jejich argumenty náladu a dají jim, co vyžadují. Když se přece jenom šprajcnou, nestačí se divit, jak se jejich miláček vzteká. Opět podlehnou a upevní v něm jeho nastavení.

Gesto 10: Uprošování - jsou děti s matkami v samoobsluze, jež jsou s to žadonit celý nákup. "Mami dej, mami dej, mami kup", "A proč ne, proč mi to nechceš koupit, řekni proč?" atd. Matky nemají konstantní systém ve výchově a děti svojí neporušenou asertivitou občas překonají jejich nařízení. A návyk je na světě. Pros a pros a pros a někdy to vyjde.

Závěrem

Láska přináší pohodu, klid, svobodu. Rozvíjí druhého a dopřává mu být sám sebou. Jakékoliv vynucování není láska, ale převlečený strach. Hledejte dobrý pocit, mějte rádi bližní a nikomu záměrně neškoďte!

Pravzaté z:

http://www.mujvztah.cz/clanky-vztahy/chci-zlepsit-vztah/10-zbytecnych-vztahovych-gest.html

 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies. Pre viac informácií o cookies a o možnostiach ako ich vymazať nájdete tu.

Potvrdením súhlasíte s používaním cookies na tejto web stránke.

EU Cookie Directive Module Information